Back
nedim_saban

Dr. Nedim Saban

Nedim Saban, 1967 yılında doğmuştur. Robert Lisesi’ni 1986, New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü 1990 yılında bitirmiştir. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır. New York Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak hazırladığı oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır.

Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın, bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir. 1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda yedi çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve yapımcılığını üstlenmiş ve 1980’lerde sokak tiyatrosu yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare’yi kurmuştur ve bu tiyatroda onlarca oyunda yönetmenlik, yapımcılık ya da oyunculuk yapmış, en prestijli tiyatro ödüllerine layık görülmüştür. Halen Tiyatrokare’nin genel sanat yönetmenliğini üstlenmektedir.

Televizyon dizilerinde ATV’de sunulan “İkinci Bahar”, TRT’de “Nasıl Evde Kaldım”, da oynamış, yine TRT’de “İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve bu dizide Sinan rolünü oynamıştır. Halkın telefonla katıldığı ve Türkiye’deki ilk interaktif talk Show olan “Dr. Stress” 13 yıl boyunca sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de ekrana gelmiştir. 2005 yılında TV 8’de danışman olarak da görev alan Nedim Saban, televizyonda Kanal D için “Tartışma Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını da sunmuştur.

Kültür ve Işık Üniversitesi’nde Oyunculuk ve Tiyatro eğitmenliği yapmış, ayrıca şirket profesyonelleri için tiyatro yoluyla farklı içerikte eğitim programlarına imza atmıştır. “Halide Edib Adıvar Tiyatrosu” konulu teziyle Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır ve Eskişehir Atatürk Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde “1950/2020 YILLARI ARASINDA TÜRKİYE TİYATROSUNDAKİ KİMLİK ARAYIŞININ TİYATRO MEKANLARI ÜZERİNDEN İNCELENMESİ ” konusundaki teziyle Anadolu Üniversitesi Sanatta Yeterlilik Programını tamamlayarak, doktorasını bitirmiştir.

Halen Nişantaşı Üniversitesi Sahne Sanatları Bölüm başkanlığını yürütmektedir.